четверг, 10 апреля 2014 г.

Встановлення радянського панування в країнах Центрально-Східної Європи


Розробка
відкритого  уроку
з історії в 11 класі
на тему:
«Встановлення радянського панування в країнах Центрально-Східної Європи»



Тема: Встановлення радянського панування в країнах Центрально-Східної Європи.
Мета уроку: показати і охарактеризувати основні тенденції розвитку країн Центрально-Східної Європи після Другої світової війни, формувати вміння аналізувати історичний матеріал, виховувати учнів в дусі патріотизму, взаєморозуміння між народами на основі особистого усвідомлення досвіду історії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, атласи, карта «Країни Центральної і Східної Європи в ІІ половині ХІХ ст.», ілюстрації.
Очікувані результати:
В кінці уроку учні повинні вміти:
  • Характеризувати основні тенденції розвитку країн Центрально-Східної Європи після завершення Другої світової війни;
  • Називати дати початку і припинення існування діяльності РЕВ та ОВД, давати оцінку їх діяльності;
  • Називати і показувати на карті країни Центральної і Східної Європи;
  • Застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття до уроку;
  • Аналізувати та узагальнювати історичний матеріал.
Основні терміни і поняття: комуністичний режим, «народна демократія», РЕВ, ОВД, інтеграція, соціалістична інтеграція.
Основні дати:
  • 1944-1945 рр. – визволення Червоною Армією на завершальному етапі війни країн Центрально-Східної Європи від німецьких військ;
  • 1947 р. – створення інформаційного бюро комуністичних та робітничих партій;
  • 1947-1948 рр. – встановлення комуністичних режимів у країнах Центрально-Східної Європи;
  • 1949 р. – Утворення Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ);
  • 1955 р. – утворення Організації варшавського договору (ОВД).
Метод: евристична бесіда, дослідницька робота.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
- відмітка в журналі відсутніх;
- готовність класу до уроку.
II. Оголошення теми, мети уроку та очікуваних результатів
Слово вчителя: Урок, діти, буде присвячений вивченню нової теми. На попередньому уроці ви отримали упереджуючи завдання. Клас був об’єднаний у чотири групи. Кожна з груп досліджувала своє питання плану уроку.
План:
1.    Встановлення комуністичних режимів. «Народна демократія».
2.    Сталінізація країн Центрально-Східної Європи.
3.    Причини виникнення «соціалістичного табору».
4.    Соціалістична інтеграція: РЕВ, ОВД.
IІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя: Тож давайте, діти, спочатку попрацюємо всі разом. Згадаємо, які країни ми відносимо до країн Центрально-Східної Європи, та покажемо їх на карті. За допомогою якої держави ці країни були визволені від фашизму.
Проблемне питання: «Чи зуміли країни Центально-Східної Європи здійснити демократичні перетворення та утвердити демократичний лад?».
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Робота в групах:
І група:
1. Як ви вважаєте, які були найгостріші проблеми в країнах Центрально-Східної Європи після завершення Другої світової війни?
2. Як, на вашу думку, можна було вирішити найголовніші проблеми цього регіону?
3. Чи могла радянська військова адміністрація, котра була присутня в країнах Центрально-Східної Європи, впливати на перебіг політичних подій в них?
4. Коли і з якою метою було схвалено Інформаційне бюро комуністичних і робітничих партій?
5. Що таке режим «народної демократії»?
6. Назвіть ті заходи, які були здійснені режимом «народної демократії»?
ІІ група:
1. Чи була у режимів «народної демократії» альтернатива?
2. Хто відстоював режим радянського зразка?
3. Що вимагали комуністи?
4. Чого прагнули демократичні партії?
5. Якими були платформи цих двох сил?
6. На що сподівалося населення країн Центрально-Східної Європи?
7. Як поводили себе комуністи в тих країнах регіону, де їх позиції були слабкими?
8. Якими методами в боротьбі за владу діяли комуністи?
9. Як у цій ситуації діяли демократичні партії?
10. На чий бік схилялася більшість населення країн Центрально-Східної Європи?
11. Який був наслідок дій комуністів і демократичний партій у цьому регіоні?
ІІІ група
1. Назвіть причини виникнення соціалістичного табору?
ІV група
1. Дайте визначення поняттю «соціалістична інтеграція»?
2. Хто був її ініціатором?
3. Які проекти, здійснені в рамках РЕВ, були корисними для її учасників?
4. Назвіть негативні наслідки утворення РЕВ.
5. До чого в цілому це призвело?
6. Коли, де і з якою метою була створена ОВД?
7. Яку роль виконувала ОВД для СРСР?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Учні відповідають на проблемне питання: «Чи зуміли країни Центально-Східної Європи здійснити демократичні перетворення та утвердити демократичний лад?»
VI. Підбиття підсумків уроку, оцінювання результатів уроку.
 Виставлення оцінок, відзначення найбільш активних учнів.
VII. Завдання додому.

Опрацювати §21, ст. 205-210. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий